3. Uluslararası Dr. Behçet Uz Çocuk Kongresi düzenlendi
28 Eylül 2021

3. Uluslararası Dr. Behçet Uz Çocuk Kongresi “Güçlü Kemikler, Sağlıklı Çocuklar” teması ile düzenlendi.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Dr. Behçet Uz Çocuk Kongresi uluslararası olarak “Güçlü Kemikler, Sağlıklı Çocuklar” temasıyla 23-25 Eylül 2021 tarihleri arasında Kaya Termal Otel&Convention Certer’da gerçekleştirildi. İzmir Çocuk Sağlığı Derneği’nin destekleri ile düzenlenen kongreye Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, İzmir İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Burak Öztop, TÜSEB Başkanı Prof. Dr. Erhan Akdoğan, SBÜ İzmir Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Enver İlhan, Başhekimimiz Prof. Dr. Behzat Özkan, çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlardan bürokrat, akademisyen, bilim insanı ve ismini sayamadığımız birçok misafirimiz katıldı.

Sağlıklı bir gelecek hepimizin hayali…

SBÜ İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Behzat Özkan 24 Eylül 2021 Cuma günü yapılan resmi açılıştaki konuşmasında; Çok sayıda ulusal ve uluslararası akademisyenlerden ve misafirlerimizden oluşan yaklaşık yedi yüz elli misafirimizin kongreye katıldığına dikkat çeken Özkan; kongrede ülkemizi ve dünyayı etkisi altına alan covid 19 pandemisi, aşılar, beslenme, kök hücre,  sağlıkta yapay zeka, cerrahi gibi çocuk sağlığını ilgilendiren temel konuların yanı sıra hemen hemen tüm çocuk sağlığı branşlarında oturumların olacağını belirtti. 3. Uluslararası Dr. Behçet Uz Çocuk Kongresi’nin 3 gün devam edeceğine değinen Özkan, Sağlıklı bir gelecek hepimizin hayali. Sağlıklı bir gelecek oluşturmanın anahtarı da sağlıklı çocuklar yetiştirmekten geçer. Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğitim Ve Araştırma Hastanesi olarak bizler 74 yıldır çocuklarımızın sağlığına kavuşmasına aralık vermeden katkıda bulunuyoruz. Çocuklarımız ve aileleri için her noktadan erişimin rahatlıkla sağlandığı, merkezi bir konumda bulunan ve İzmir’in en önemli sembollerinden biri olan hastanemizin bir erişkin hastanesi tarafından desteklenerek Sağlık Bilimleri Üniversitesi çatısı altında tüm branşları ile bulunduğu yerde kalması bakanlığımızdan en büyük temennimizdir, dedi. Özkan; kongrenin hazırlanmasında ve icrasında emeği geçen tüm çalışanlarımıza, doktor ve akademisyenlerimize, organizasyon şirketine, İzmir Çocuk Sağlığı Derneği’ne, bilimsel programın oluşmasını sağlayan kongre sekreterlerimiz Prof. Dr. Aycan Ünalp, Doç. Dr. Tanju Çelik, Doç. Dr. Senem Alkan Özdemir ve Doç. Dr. Mustafa Karaçelik’e, düzenleme komitesine teşekkür etti ve tüm misafirlerimize hoş geldiniz diyerek güzel bir kongre geçirilmesi temennisinde bulundu.

Türkiye’nin her şehrinde bir Behçet Uz’lu…

Açılışta konuşan İzmir İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Burak Öztop SBÜ İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Sağlığı ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinin kendi kategorisinde bölge ve ülke genelinde ilk sırada yer alan köklü bir geçmişe sahip olduğunu, hastanemizin hizmetleri ile hem İzmir’e, hem Ege Bölgesi’ne ve hatta tüm Türkiye’ye verdiği katkı ve değerden mutluluk ve gurur duyduklarını ifade etti. Türkiye’nin her şehrinde, her ilçesinde Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi bünyesinden çıkan bir doktorumuzun olduğunu, bu yönüyle İzmir’i ve hastanemizi gittikleri yerlerde en iyi şekilde temsil ettiklerini görmek bizleri ayrıca mutlu ediyor. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen kongremizin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyor, hem bilimsel olarak hem de sosyal olarak tüm katılımcılara gerekli katkıyı sunmasını temenni ediyorum, dedi.

SBÜ İzmir Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Enver İlhan açılışta yaptığı konuşmasında Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi gibi tarihi 1947’lere dayanan ve Ege Üniversitesi gibi bir eğitim kurumumuza da analık vazifesi yapmış olan bir hastanemizin böyle uluslararası bir kongre düzenlemesinin mutluluk verici olduğunu belirtti. İzmir’de bulunan Sağlık Bilimleri Üniversitesi ile afiliye 4 hastaneden biri olan Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi’nin bünyesinde bulunan eğitim kadrosu, doktorları ve sağlık çalışanları ile büyük işlere imza attıklarına değinen İlhan; bu yıl üçüncüsü düzenlenen Uluslararası Dr. Behçet Uz Çocuk Kongresi’nin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyor, hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum, dedi.

Çocuk kliniklerinin enerjisinin diğer kliniklere örnek olmasını temenni ediyorum…

Açılışta konuşan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, “Türkiye ve haricen 4 farklı ülkede eğitim faaliyeti yürüten üniversitemiz bunun yanında içlerinde İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi’nin de bulunduğu 60’ın üzerinde afiliye eğitim araştırma hastanesinde de eğitim faaliyetlerine devam etmekte. Bünyesinde ulusal ve uluslararası 11 tıp fakültesi bulunan başka bir üniversite yok. Uluslararası düzeyde düzenlenmesi yönüyle bu kongremizin üniversitemiz ve İzmir için önemi büyük. Ulusal ve uluslararası alanlarda benzer kongreleri gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Sağlıklı büyüyen nesiller yetiştirmek bizim geleceğimizi ilgilendiriyor. Bu konunun üzerinde durmazsak geleceğimizi kaybederiz. Bu bakımdan organizasyonda emeği geçenlere ve katılımcılara teşekkürlerimi sunuyorum. Çocuk kliniklerinin enerjisinin diğer kliniklere örnek olmasını temenni ederek, tüm ekibi tebrik ediyorum." dedi.

Kurslar ve pek çok tıbbi ve bilimsel alanda oturumlar yapıldı…

Kongrenin ilk günü olan 23 Eylül 2021 Perşembe günü “Çocukluk Çağı Nörolojik Aciller”, “Damar Erişimi Yönetimi” ve “Bağışıklamada Güncel Yaklaşımlar” kursları verildi. Sonraki günlerde ise Enfeksiyon Hastalıkları, Çocuk Metabolizma, Nefroloji, Nöroloji, Neonatoloji, Çocuk Cerrahisi, Yanık, Çocuk Yoğun Bakım, Alerji, İmmünoloji, Kardiyoloji, Kalp ve Damar Cerrahisi, Sosyal Pediatri, Hematoloji-Onkoloji, Ergen Sağlığı, Endokrinoloji, Psikiyatri, Kök Hücre, Acil, gibi pek çok branşı kapsayan oturumlar ve uydu sempozyumlar gerçekleştirildi.

Aynı zamanda pek çok sözlü bildiri ve kiosk bildirinin de sunulduğu kongrede sosyal etkinliklerde unutulmadı. Giriş yapan misafirlerimize Trio dinletisi yapıldı. 25 Eylül 2021 Cumartesi günü sona eren ve yoğun bir katılımın sağlandığı 3. Uluslararası Dr. Behçet Uz Çocuk Kongresi, alanında en geniş kapsamlı kongre olma özelliği de taşıyor. 


Geniş fotoğraf arşivi için tıklayınız.

 • _MG_1161.jpg
 • _MG_1173.jpg
 • _MG_1203.jpg
 • _MG_1235.jpg
 • _MG_1247.jpg
 • _MG_1267.jpg
 • _MG_1137.jpg
 • _MG_1325.jpg
 • _MG_1353.jpg
 • _MG_1378.jpg
 • _MG_1455.jpg
 • _MG_1591.jpg
 • _MG_1847.jpg
 • _MG_3390.jpg