Hastanemiz

TarihçemizDr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ nin temeli  kurucusu olan Dr.  Behçet Uz tarafından 23-Nisan-1938’de atılmıştır. Dr. Uz  Maddi imkansızlıklara rağmen İzmir  belediye başkanı olduğu dönemde  Valilik, Belediye ve halktan yardım toplayarak 900 bin TL olan  keşif  bedelli inşaata 30 bin TL ile ise başlamıştır.

Doktor Uz  Sağlık Bakanlığı  döneminde, İzmir Belediye meclisini ikna ederek 21-10-1946’da hastaneyi Sağlık Bakanlığına  hibe ettirmiş, Bakanlığa binanın bazı noksanlarını tamamlattırarak, 2-4-1947’de dönemin başbakanı Recep Peker’le İzmir’ e  gelerek  hastaneyi hizmete açmıştır.  Kızılay’ ın 1954’ te yaptırdığı Doğum Pavyonu, İzmir Hastanelerine Yardım Derneği’ nin çabaları, çeşitli kuruluşlar ve halkın bağışları ile 1962’de İntaniye Pavyonu, 1968’de Ortopedi ve Travmatoloji Pavyonu, 1975’de ana binanın üstüne kat ilavesi yapılmıştır. Buna paralel olarak, Sağlık Bakanlığı tarafından kadrosu genişletilmiştir.

Hizmete 150 yatakla başlayan hastane; çeşitli kişi kurum ve kuruluşların katkılarıyla  1968’de (21 yılda) 550 yatak kapasitesine ulaşmıştır. Halen 350 yatakla hizmet vermeye devam etmektedir.

Yarım asrı aşkın Ege Bölgesi ve ülkemizin dört bir yanından gelen hastalara Çocuk sağlığı hizmetlerini her branşta sunan hastanemiz aynı zamanda Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ile Çocuk Cerrahi ihtisası vererek yüzlerce uzman doktor yetiştirmiş ve yetiştirmeye devam eden bir eğitim hastanesidir.

Bugünkü İzmir’in bilim ve  kültür kenti oluşunun ilk adımı atılırken, Çocuk Hastanesi’ nin rolü  büyük olmuştur. Bunu Dr. Behçet Uz şu ifadeleri ile belirtir: “Bizim Vekiller Heyetinde İzmir’in bir üniversiteye olan istek ve ihtiyacını izah ederken, her şeyden evvel üniversite kurulmasına Tıp Fakültesiyle derhal başlanabileceğini ileri sürerken elimizdeki en büyük ve kuvvetli kozumuz,  Çocuk Hastane’mizin varlığı olmuştur. Ege Üniversitesi'ne analık vazifesi yapmıştır.”

06 Nisan 2022