Çocuk Gastroenteroloji Kliniği

Klinik Hakkında

Çocuk Gastroenterolojisi,  Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı içinde en çok sayıda sistem ve organla ilgilenen bilim dalıdır. Ağızdan anüse kadar tüm sindirim sisteminin, karaciğerin, pankreasın ve kısmen dalağın hastalıkları bilim dalını ilgilendirmektedir. Yine sindirim sistemi besinlerin sindirilip emildiği yer olması itibarıyla, sağlıklı çocuk beslenmesine ek olarak hastalık durumlarında beslenme (klinik beslenme) de bilim dalının ilgi alanındadır.

Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi Çocuk Gastroenterolojisi kliniğinde halen Prof. Dr. Özlem Bekem, Doç. Dr. Çiğdem Ömür Ecevit, Başasistan Uzm. Dr. Cahit Barış Erdur, Uzm. Dr. Gülin Eren ve Uzm. Dr. Sevim Çakar birlikte görev yapmaktadır. Gastroenteroloji, poliklinik olarak 2007 yılında çalışmasına başlamış olup, şu an 5 hekimle hizmet vermektedir. Gastroenteroloji servisi ise 2018 yılında açılmış olup çocukların refakatli olarak kalabileceği 6 yatakla hizmet vermektedir.     

Hastanemizde 2 adet kolonoskop ve 2 adet endoskop ile endoskopik girişim işlemleri gerçekleştirilmektedir. Karaciğer biyopsisi işlemi anestezi altında ve gereğinde radyoloji bölümünün de desteği alınarak ultrasonografi eşliğinde yapılmaktadır.

Haftanın 4 günü poliklinik hizmeti ve 2 günü endoskopik girişim işlemleri devam etmektedir. Haftanın bir günü ise bölümdeki uzman ve asistan tüm hekimlerin katılımı ile eğitim viziti, literatür ve seminer saati yapılmaktadır. Yine haftanın bir günü Çocuk Cerrahisi Bilim Dalı ile birlikte çözüme ulaşmamış ortak hastalarımızın konuşulduğu konseyler gerçekleşmektedir. 

12 Nisan 2022