“Dumansız Hava Sahası Hastane Projesi” tüm hızı ile sürüyor…
31 Mayıs 2021

SBÜ İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğitim Ve Araştırma Hastanesi “Dumansız Hava Sahası Hastane Projesi” ile amacımız; çalışanlarımıza tütün zararları konusunda farkındalık yaratıp, kalıcı alışkanlık bırakacak belirleyici adımları atmanın yanında, çocuk dal hastanesi olarak hasta çocuklarımızın ebeveynlerine ve diğer sağlık kuruluşlarına örnek oluşturacak öncü rol model olmaktır. Başlattığımız projede bizi örnek alan her kurumu  ‘’SİGARASIZ YAŞAM’’ projemizin bir parçası haline getirmektir. Uygulanan projemiz çalışanlarımızın da desteği her geçen gün daha da görünür hale gelmiştir.

Dumansız Hava Sahası Hastane Projesi için bu güne kadar neler yaptık?

-10.09.2020 tarihinde “DUMANSIZ HAVA SAHASI HASTANE PROJESİ” yürütme kurulu oluşturuldu ve ilk “Proje Kabul” toplantısını gerçekleştirerek  resmi olarak çalışmaya başladı. Uygulanacak yol ve yöntemler kararlaştırıldı, hızla uygulanmaya başlandı. Kurul projeyi kontrol ve geliştirme için 3 ayda bir toplanma kararı aldı.

-Hastane personeline Dumansız Hava Sahası Hastane Projemiz hakkında intranetten üzerinden bilgilendirme yazısı hazırlandı ve yayınlandı.

-Hastanemiz giriş yerlerine panolar yaptırıldı. İletişim ve Tanıtım Birimi’miz tarafından projemize uygun olarak hazırlanan afişler panolarımızda yerini aldı.

-Hastane yerleşke alanımızda tespit edilen yerlere ‘’Sigara İçilemez’’ levhaları asıldı.

-Hastanemiz yerleşke duvarlarında ve zemininde Dumansız Hava Sahası logosu baskı olarak yapıldı.

-Dış mekân sigara içme alanlarına bilgilendirme panoları asıldı, sigara söndürücü küllükler konuldu.

-Hastane sınırları içinde tütün ve tütün ürünleri kullanımının önlenmesi konusunda görüş ve öneri sunmak üzere intranet üzerinden Dumansız Hava Sahası iletişim sayfası oluşturuldu.

-Özellikle halkımız ve çalışanlarımızın Dumansız Hava Sahası Hastane projemizin uygulanmasında hastanemiz güvenlik personelleri denetçi olarak görevlendirildi.

-Sigara bırakma oranlarını artırmak ve “Sigara Bıraktırma’’ ile ilgili olarak çalışanlarımız İzmir S.B.Ü Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sigara Bırakma Kliniği’ne yönlendirildi.

-Kanunun uygun görmediği şekilde tütün ürünleri kullanımına devam edenler hakkında yasanın öngördüğü şekilde gerek cezai gerekse uyarı işlemleri yapılacağı konusunda bilgilendirilmeye devam etmekte…

-Sigaranın zararları ve bırakma yöntemleri hakkında bilgilendirme ve farkındalık yaratma amacıyla her türlü eğitim ve çalışmalar devam etmekte…

  • _MG_9677.jpg
  • _MG_9674.jpg
  • _MG_9670.jpg
  • _MG_9664.jpg
  • _MG_9676.jpg
  • _MG_9667.jpg
  • _MG_9679.jpg