Kan almada Robot “Nesli” dönemi…
27 Mayıs 2021

SBÜ İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kan Alma Birimi’nde yapay zeka destekli “Sırasız Kan Alma Sistemi”nden sonra robot “Nesli”de hizmet vermeye başladı.

2020 yılında Poliklinik binası giriş katında hazırlanan yeni yerinde hem fiziki şartları hem de teknolojik altyapısı yenilenerek hizmete giren Kan Alma Birimi’nde uygulanan akıllı sistem ile hastalarımız sıra beklemeden kan alma işlemlerini gerçekleştiriyor. Kan alma işlemini daha da hızlandırmak, özellikle pandemi döneminde hasta ile çalışan temasını en aza indirmek amacıyla kan alma hemşire yardımcısı yapay zeka destekli robot “Nesli” hizmet vermeye başladı.

Hastane otomasyonu ile entegre çalışan yapay zeka destekli robot Nesli, Kan Alma Birimi’ne gelen hasta girişte bulunan kioska elindeki barkotu okuttuğu anda hemşirenin ihtiyacı olan tüm kan tüplerini seçiyor, etiketliyor, hazırlıyor ve hasta daha içeriye girmeden hemşireye sunuyor. Tüplerle hastanın temasını engelleniyor ve hasta ile sağlık personeli temas süresini en aza indiriyor.

Kan alma sırasında daha az temas…

2020 yılında kurdukları akıllı “Sırasız Kan Alma Sistemi” ile hastaların yoğun günlerde bile beklemeden kan alma işlemini gerçekleştirdiğini belirten Başhekim Prof. Dr. Behzat Özkan, “Nesli robotun devreye girmesi ile hizmetlerimizi bir adım daha ileriye götürdük. Çocuk hastanesi olmamız nedeni ile verdiğimiz hizmet daha da önemli. Özellikle Pandemi döneminde Nesli ile kan alma aşamasında çocuklarımız ve ailelerini daha az insanla temas ettiriyor ve karşılıklı koruma sağlıyoruz. Geleceğimiz olan çocuklarımız için ulaşabilecekleri en iyi sağlık hizmetini vermek tek amacımız” dedi. 

  • nesli_1.jpg
  • nesli_2.jpg
  • nesli_3.jpg