Çocuk İzlem Merkezleri’ nde çalışacak Adli Görüşmeciler için Sertifikalı Eğitim Programı başladı.
06 Şubat 2019

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Müdürlüğü Ruh Sağlığı Şubesi tarafından yürütülen ve İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde hizmet veren İzmir Çocuk İzlem Merkezi (ÇİM) tarafından düzenlenen  “Adli Görüşmeci Sertifikalı Eğitim Programı” başladı.

Eğitim programının başlaması sebebiyle düzenlenen açılışta konuşan Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Tanju Çelik; İzmir ÇİM’ in kuruluşundan itibaren geçirdiği süreçleri, merkezlerin görev ve sorumluluklarını, adli görüşmeci adaylarını bekleyen olası sorunları ve bu program ile edinecekleri kazanımları anlattı. Bir hafta teorik dört hafta uygulama eğitimlerinin olacağı programın ilk dersi, program sorumlusu Doç. Dr. Özlem Bağ tarafından verildi. Eğitim programı Sağlık Bakanlığı’ nın yanı sıra Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Barolar ve Üniversitelerin Çocuk Koruma Merkezleri tarafından da destekleniyor. 

Çocuk İzlem Merkezleri (ÇİM) ülkemizde cinsel istismar mağduru çocukların adli, tıbbi ve sosyal işlemlerinin tek seferde bir merkezde yürütülerek, cinsel istismar ortaya çıktıktan sonra tekrarlanan ifade verme süreçlerini ve bundan kaynaklanan ikincil travmaları önlemek amacıyla kuruldu. Halen ülkemizde 34 ilde 38 ÇİM bulunmakta ve 2020 sonuna dek tüm illerde Çocuk İzlem Merkezlerinin açılması hedeflenmektedir.

Bu alanda çalışan ve aynı zamanda eğitim merkezi olan İzmir Çocuk İzlem Merkezi, düzenlediği eğitim programı ile, ülkemizin dört bir yanında açılan ve açılmakta olan Çocuk İzlem Merkezlerinde Adli Görüşmeci olarak görev yapacak olan meslek elemanlarını yetiştirmeyi ve görevlerinin gerektirdiği yeterliliği kazandırmayı amaç ediniyor. 

  • cim_1.jpg
  • cim_2.jpg
  • cim_3.jpg