DÜNYA BÖBREK GÜNÜ KUTLAMALARI
16 Mart 2018

Mart ayının ikinci Perşembe günü DÜNYA BÖBREK GÜNÜ olarak ilan edilmiştir. Bu yıl, bu özel gün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile aynı güne gelmiş ve kadınlara atfedilmiştir. Bu yılın teması ”Böbreklerin ve Kadınların Sağlığı: Dâhil Et, Değer Ver ve Güçlendir!" olarak belirlenmiştir. Böbrek hastalıklarının önlenmesi, erken tanınması ve tedavisi için eğitim ve farkındalık en önemli amaçlardır. Bizde Çocuk Hastanesi olarak hastanemizde ilk kez ‘’ Dünya Böbrek Günü ‘’programını düzenledik ve "BÖBREK YETMEZLİĞİ ÖNLENEBİLİR!  NASIL MI?  KADIN MUCİZESİ İLE !!! " sloganı ile yola çıktık.

Programın açılış konuşmalarını Nefroloji Kliniği Eğitim Sorumlusu Doç. Dr. Erkin Serdaroğlu ve Hastane Yöneticimiz Doç. Dr. Tanju Çelik yaptı.

Bildiğimiz üzere, erişkin yaşta görülen birçok böbrek hastalığı çocukluk çağında başlamaktadır. Bu nedenle hekimler ve aileler için hastalıkların önlenmesi, erken dönemde tanınması, erişkin dönemde kronik böbrek hastalıklarına gidişi belirgin azaltacaktır. Bu amaçla düzenlenen bilimsel etkinlik kısmında Doç. Dr. Nida Temizkan Dinçel, Doç. Dr. Ebru Bekiroğlu Yılmaz ve Doç. Dr. Orhan Deniz Kara, ayrıca Çocuk Gastroenteroloji Uzmanımız Uzm. Dr. Sevim Çakar tarafından seminerler yapıldı.

Çocuklarımıza özel aktivasyon saatinde böbrek- idrar yolları- idrar torbasını gösteren 3 boyutlu maket yapımı çalışmaları yapıldı. Oyun hamuru ve el işi kâğıdı ile yapılan çalışmalarda böbrek ve idrar yolları anatomisi tanıtılırken çocuklarımız hem eğitim aldılar, hem de zevkli dakikalar yaşadılar. İşeme Bozukluğu Poliklinik Hemşiremiz Mehtap Aydın tarafından katılımcılara ‘’hastane anne birliği’’ organizasyonu hakkında bilgi verildi. Hastane anne birliğine gönüllü olarak katılan annelerimiz belirlendi. Hastane anne birliği eğitim ve çalışma programının belirlenmesinin ardından katılımcılara teşekkür belgesi takdimi yapıldı. Özel tema ve slogan baskılı çanta ve mutfak önlüğü hediyelerimizin takdimi ile programımız son buldu.

dbg_001.JPG

dbg_002.JPG
dbg_003.JPG
dbg_004.JPG
dbg_005.JPG
dbg_006.JPG
dbg_007.JPG
dbg_008.JPG
dbg_009.JPG
dbg_010.jpg
dbg_011.jpg