VPN İşlemleri
01 Nisan 2024

Bu sayfa hastanemiz çalışanlarına yöneliktir. 

Hastane dışından
Web HBYS ya da Radyoloji işlemleri için bilgisayar ya da telefonunuzdan VPN bağlantısı oluşturmanız gerekmektedir. Nasıl VPN bağlantısı oluşturabileceğiniz aşağıda ayrıntıları ile anlatılmıştır.


VPN bağlantısı için KURULUM aşamaları (Hastane Dışından Bağlantı İçin) :

1- VPN bağlantısı oluşturmak için öncelikle hastane intranet sitesi DÖKÜMANLAR bölümünden BG.DKF.01 BİLGİ SİSTEMLERİ UZAK BAĞLANTI TALEP FORMU nu indirip doldurarak ilgili başhekim yardımcısına imzalatmalı ve Bilgi İşlem Birimi'ne teslim ederek sistemin sizin için çalışır hale getirilmesini sağlamalısınız. VPN formunu teslim etmeyen çalışanlarımızın uzaktan erişim yetkileri olmayacaktır. VPN bağlantılarında hastane bilgisayarlarına giriş için kullandığınız kullanıcı adı ve şifre geçerli olduğu için bilgisayar kullanıcı şifresini unutan kişilerin 2323 dahili telefon veya alpay.tayfun@saglik.gov.tr adresine mail atmaları gerekmektedir. 

Bundan sonraki işlemleri hastane dışındaki bilgisayarınızdan devam etmelisiniz. (Telefon girişleri yazının ilerleyen bölümlerinde anlatılacaktır)

2- Gerekli form işlemlerini yerine getirdikten sonra https://www.fortinet.com/support/product-downloads internet adresine girerek sayfanın altlarına doğru olan bölümde FortiClient VPN kısmını bulunuz ve bilgisayarınızın işletim sistemine uygun programı indiriniz.

.

3- Bilgisayara indirdiğiniz programın kurulumunu yapıp çalıştırınız.

4- FortiCilent VPN programını çalıştırdığınızda karşınıza çıkan ekranda Configure VPN yazısına tıklayınız.

.

5- Program sizden bazı bilgiler isteyecektir. Gerekli alanları doldurarak Save yazısına tıklayınız.

SSL-VPN seçili olacak
Connection Name: Hastane
Remote Gateway: https://176.88.216.162:10443/SSL3
Customize Port : 10443
Authentication: Save login seçili olacak
Username: Hastane bilgisayarı kullanıcı adınız@behcetuz.local

.

6- Bu işlemleri tamamladıktan sonra artık bağlantıya hazırsınız. (Yukarıdaki işlemler siz profilinizi silmedikten sonra tekrar yapılmayacaktır)

7- Açılış ekranında hastane bilgisayarlarınızı açmak için kullandığınız kullanıcı adı ve parolanızı girerek Connect butonuna basınız.

.

8- Bağlantı için program işleme başlar ve bağlantı sağlanırken %40'da uygulamanın arka planında sertifika onayı istenir. Açık sayfanın arkasında kaldığından gözden kaçabilir. O sebeple açık sayfayı bir süreliğine aşağıya indiriniz ve sertifika iznini Evet diyerek devam ediniz.

.

9- Aşağıdaki ekranı gördüğünüzde artık Web HBYS'yi başlatabilir ve işlemlerinizi yapabilirsiniz.

.

10- Web HBYS ya da Radyoloji işlemleriniz bittikten sonra FortiClient VPN'den Disconnect diyerek çıkmayı unutmayınız. Yoksa dışarıdaki farklı işlemlerinizde bağlantı sorunu yaşayabilirsiniz.

11- Telefonunuza uygun uygulama deposundan (appstore veya playstore) FortiCilient VPN programını bulunuz.

.

12- Uygulamayı telefonunuza kurun ve açın. Bağlantı için 5. maddede yer alan bilgileri kullanın ve Save butonuna tıklayın.

.

13- Telefonunuzdan VPN için hazırsınız. Açılış ekranına hastane bilgisayarınızı açmak için kullandığınız kullanıcı adı ve şifrenizi girerek bağlantıyı sağlayın ve Web Hbys ya da Radyoloji işlemlerinizi bitirdikten sonra bağlantıyı kesmeyi unutmayın.

.