S.B.Ü. İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğitim Ve Araştırma Hastanesi

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü
S.B.Ü. İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğitim Ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Çocuklarda Diş Sağlığı

Güncelleme Tarihi: 09/02/2018

Ağzımız, vücudumuzun giriş noktasıdır. Bu alanın temiz ve sağlıklı olması, tüm sistemin sağlığı için çok önemlidir.

 Yetişkinler ve çocukların sağlıklı beslenme ve gelişimi içinde sağlıklı bir ağza ve dişlere ihtiyaç vardır. Çocuklarımızın bebeklik döneminden itibaren ağız ve diş sağlığını önemsemeliyiz. Bebeğimizin dişlerinin sürmeye başlaması ile birlikte diş temizliğine başlamamız gerekir Altı ay ile on iki ay arasında parmağımıza sardığımız bir gazlı bez yardımı ile diş yüzeylerini silebiliriz. On sekizinci ayda bebeğimizin minik bir diş fırçası olmalı, Yirmi dördüncü aydan sonra her gece yatmadan önce bir erişkin tarafından dişleri fırçalanmalıdır. Üç yaşa kadar macun kullanmadan fırçalama yapabiliriz. Yatmadan önce yapılan bu fırçalama sonrasında sadece su içilmelidir.

Her gece bir yetişkinin yapması gereken fırçalama 8-9 yaşına kadar sürmelidir. Bu yaşlara kadar bir çocuk tüm beceri ve iyi niyetine rağmen arka dişlerini yeterince fırçalayamaz.

 Çocuklarımızı düzenli olarak altı ayda bir diş hekimine götürerek gerekli kontrollerini yaptırmalıyız. Hekimin uygulayacağı gerekli tedbirler diş çürümelerinin önüne geçebilir ve ya ailelerin fark etmediği bir çürük ya da basit diş çarpıklığı problemleri erken müdahale ile çok daha kolay ve ekonomik biçimde çözülebilir. Çürük dişlerdeki bakteriler, vücudun farklı yerlerinde çok ciddi problemlere yol açar. Kalp, böbrek, göz ve cilt bu durumdan en çok etkilenen organlarımızdır.

Unutmamalıyız ki; sağlıklı bir yetişkin için sağlıklı süt dişlerine gerek vardır.

Diş Hekimi Ülkü KARLI